مسمومیت ها و حوادث در ارتباط با گاز

خانه / ایمنی / مسمومیت ها و حوادث در ارتباط با گاز

مسمومیت ها و حوادث در ارتباط با گاز

در ایمنی
مسمومیت ها و حوادث در ارتباط با گازReviewed by رضا فرضی on Dec 19Rating: 5.0

مسمومیت های ناشی از گاز طبیعی به دو صورت رخ می دهد: مستقیم و غیر مستقیم

۱- استنشاق مستقیم گاز طبیعی

حتی زمانی که وسیله ی گازسوز خاموش است:

هنگامی که به دلایلی گاز طبیعی در فضایی محدود منتشر می شود مواد بودار کننده ای که در مسیر توزیع گاز به شبکه تزریق شده باعث می شود که ساکنان متوجه انتشار گاز شده و اقدامات لازم را انجام دهند. اما در مواردی که ساکنان خوابیده و یا خردسال هستند این گاز پیش از این که جرقه ای باعث انفجار آن شود ، موجب رقیق شدن اکسیژن و خطرات جدی برای افراد خواهد شد.

اشتباه اول: طول شیلنگ غیر استاندارد است.

اشتباه دوم: شیر گاز در فصل گرم باز مانده

اشتباه سوم: شیلنگ دچار زدگی شده است.

۲- استنشاق گازهای سمی

حاصل از احتراق ناقص گاز طبیعی:

چنان چه دودکش معیوب باشد و یا وسیله ی گازسوز دچار نقص گردد اکسیژن هوا کاهش یافته و سوختن یا احتراق گاز به شکل ناقص انجام شود مونوکسید کربن در هوا منتشر خواهد شد. گاز منوکسید کربن به شدت سمی است و سریعا وارد ریه ها و از آن جا وارد خون می شود. میزان منوکسید کربن وارد شده و مدت زمان تنفس آن، مرگ و زندگی افراد را تعیین می کند.

استباه اول: بخاری، سرویس لازم نشده است.

اشتباه دوم: زیر درب، مسدود شده است.

اشتباه سوم: دودکش، درون ظرف آب است.

هر شعله و آتشی که از فراورده های نفت و گاز و حتی ذغال سنگ و چوب ایجاد شده باشد به خصوص در ناقص سوزی منبع گاز منوکسید کربن است. بنابراین عوامل انتشار گاز منوکسید کربن فقط گاز طبیعی و استفاده از وسایل گازسوز نبوده و متعدد است. این نوع مسمومیت  علائم زیادی دارد و متاسفانه بسیاری از آن ها کاملا واضح و قابل تشخیص نبوده و گاهی اوقات شبیه به علائم سرماخوردگی است. سردرد و خواب آلودگی شدید، خمیازه و کسلی، خستگی و کاهش قدرت دید و عضلات از جمله علایم مسمومیت به خصوص در کهنسالان و خردسالان هستند.شاید مقدار اندک منوکسید کربن منجر به فوت نشود استمرار تنفس آن عوارض ماندگاری در بدن به جای خواهد گذاشت و این عوارض در گروه های زیر بسیار خطرناک است.

۱- افراد مبتلا به بیماری های قلبی

۲- افراد مبتلا به بیماری های تنفسی

۳- نوزادان و کودکان کم سن

۴- مادران باردار

برای استفاده ی ایمن از گاز طبیعی و حفظ سلامت خود و خانواده هر سال و پیش از رسیدن فصل سرما دودکش ها و وسایل گازسوز ساختمان را بررسی نمایید و از سلامت آن ها اطمینان حاصل نمایید.

در خصوص نحوه ی کمک به فردی که با گاز منوکسید کربن مسموم شده است اقدامات زیر را انجام دهید:

۱- فرد مسموم را هر چه سریع تر از محیط آلوده به هوای آزاد منتقل کنید

۲- یقه ی پیراهن و کمربند و لباس های تنگ افراد مسدوم را باز کنید

۳- در صورت امکان ضمن باز نگه داشتن راه بینی و دهان، تنفس مصنوعی به فرد مسدوم داده شود.

۴- تماس با اورژانس ۱۱۵ و مراحل بعدی درمان

۵- تماس با واحد امداد شرکت گاز شماره ۱۹۴

و متاسفانه باید گفت کبودی دست، دور لب ها و نوک انگشتان از علایم پایانی مسمومیت با گاز منوکسید کربن به شمار می رود که در نهایت موجب مرگ افراد می شود.

سایر حوادث ناشی از بی توجهی

انفجار و آتش سوزی:

چنان چه به دلایلی گاز طبیعی در هوا منتشر شده و در حدود ۵ درصد حجم هوای اتاق را گاز طبیعی اشغال نماید.با کوچکترین جرقه حادثه ای ناگوار رخ داده و معمولا موج شدیدی از انفجار باعث تخریب می شود.

کمبود اکسیژن برای ساکنان

هم ما و هم وسایل گرمایشی اتاقمان نیاز شدید به اکسیژن داریم اما در این بین وسایل گرمایشی بسیار بیشتر از ما اکسیژن اتاق را مصرف می کنند و لذا اکسیژن کافی برای تنفس ما باقی نخواهد گذاشت.

راه حل:

چنان چه از سیستم شوفاژ استفاده نمی کنید و ضمن محدودیت فضا از وسایل گازسوز استفاده می کنید لازم است تا به طور پیوسته هوای تازه وارد اتاق بشود، هوایی که با خود اکسیژن لازم برای تنفس ما و وسایل گرمایشس را به اتاق وارد کند. هوای تازه به خودی خود و طبق قوانین فیزیکی وارد اتاق شما خواهد شد به شرط آنکه درز ها و منافذی مانند درز پنجره ها و زیر درب های ورودی کمی باز باشد.

اگر درب ها و پنجره های ساختمان شما دو جداره  و بدون کوچکترین منفذی باشد ضمن مشاوره با کارشناسان نظام مهندسی و یا دستندرکاران تاسیسات و ساختمان، دریچهتهویه پایداری را برای ساختمان تبیه نمایید زیرا باز گذاشتن پنجره ها راه حل مطمئنی نیست

چنان چه از سیستم شوفاژ استفاده می کنید خطر کمبود اکسیژن شما را تهدید نمی کند و لذا با خاطری آسوده کلیه ی درز هایی که ممکن است هوای سرد از آن وارد شود را مسدود کنید.

رضا فرضی
رضا فرضی
رضا فرضی هستم متولد 71 در شهرستان دیر استان بوشهر، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی شیمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر.
Recent Posts

ارسال نظر


*

Protected by WP Anti Spam

تماس با ما

پیغام خود را بگذارید تا در سریع ترین زمان پاسخگوی شما باشیم.

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt

متن خود را برای جستجو وارد نماید

gas copressure