نگرش های مختلف به ایمنی

خانه / ایمنی / نگرش های مختلف به ایمنی

نگرش های مختلف به ایمنی

در ایمنی
نگرش های مختلف به ایمنیReviewed by رضا فرضی on Nov 18Rating: 5.0نگرش های مختلف به ایمنینگرش های مختلف به ایمنی

می‌توان دو نگرش مختلف به ایمنی را در طول تاریخ صنعتی جهان مشاهده نمود. نگرش سنتی به ایمنی و نگرش نوین به ایمنی.

در دیدگاه سنتی، این اعتقاد وجود دارد که پیشگیری از بروز خطر تنها پیرو طراحی دقیق و ایمن تجهیزات است و اقدامات لازم برای رفع مشکلات تنها پس از بروز حادثه رخ می‌دهد. در این نگرش سعی بر این است که نقش انسان در کنترل فرآیندها کمرنگ و حتی حذف شود و در شرایط اضطراری، تنها سیستم‌های کنترلی باشند که اقدامات لازم را انجام دهند. امروزه این موضوع به‌طور کامل مشخص شده است که سیستم‌های توانایی عملکرد مناسب در شرایط اضطراری و خطر رسان را ندارند و این خلاقیت انسان آموزش دیده است که می‌تواند این مشکلات را برطرف کند. این دیدگاه بیشتر از سودجویی مدیران و کارفرمایان ناشی می‌شود که به دلیل پر هزینه بودن اقدامات ایمنی، تا زمانی که حادثه‌ای رخ نداده است توجهی به مبحث ایمنی نمی‌کنند. توجه به گروه HSE در سازمان‌ها به عنوان تامین کننده مطلق ایمنی مجموعه از دیگر مصادیق نگرش سنتی به ایمنی است که در آن مجموعه‌ای از افراد وظیفه تامین ایمنی را بر عهده داشته و دیگر گروه‌ها و افراد تنها نگرانی افزایش تولید و سود دهی را در سر دارند.

بعد از مدت‌ها و بروز حوادث مختلف با وجود نگرش و توجه (نگرش سنتی) به ایمنی، این اعتقاد حاصل شد که برای ایجاد محیطی ایمن، به چیزی بیش از طراحی ایمن تجهیزات و مطابقت با استانداردها نیاز است. فرهنگ ایمنی در نگرش نوین ایمنی جایگاه ویژه‌ای یافته است. در نگرش نوین، افراد و گروه‌های مختلف هر یک علاوه بر انجام وظایف خود در سود دهی مجموعه، با آموزش‌های ایمنی که دیده‌اند ملزم به رعایت اصول ایمنی و حفظ جان خود و دیگر افراد نیز می‌باشند. در بین کارمندان و مدیران یک سازمان دارای فرهنگ ایمنی، ویژگی‌های مهمی از جمله انگیزه‌ی فراوان، مسئولیت پذیری، پاسخگو بودن، عمل به اصول ایمنی و اولویت داشتن اصول ایمنی بر تولید وجود دارد. در نگرش جدید، بررسی خطرات و منابع بالقوه ایجاد خطر قبل از بروز حوادث انجام می‌گیرد. در این مورد افراد شرایط مختلف را بررسی کرده و منابع خطرات کوچک که می‌توانند حوادث بزرگ‌تری را ایجا کنند بررسی و سپس اقدام به حذف آن‌ها می‌شود. از طرف دیگر کارمندان و حتی مدیران تحت آموزش‌های کاربردی قرار می‌گیرند و می‌آموزند که با داشتن روحیه‌ی خلاق، هر یک مسئول حفظ جان خود و اطرافیان باشند.

در عصر حاضر با توسعه‌ی صنایع و دامنه‌ی عملکرد آن‌ها، میزان مواد آلاینده‌ی تولیدی آن‌ها افزایش یافته به‌طوری که در سال‌های اخیر شاهد ورود مواد آلاینده‌ی زیادی به محیط زیست بوده‌ایم. در نگرش جدید به ایمنی، علاوه بر مطرح شدن سلامتی و حفظ جان افراد، حفظ محیط زیست نیز مطرح می‌شود و هر مجتمع و حتی افراد یاد می‌گیرند که می‌بایست به محیط زیست خود اهمیت داده و در حفظ آن کوشا باشند.

رضا فرضی
رضا فرضی
رضا فرضی هستم متولد 71 در شهرستان دیر استان بوشهر، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی شیمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر.
Recent Posts

ارسال نظر


*

Protected by WP Anti Spam

تماس با ما

پیغام خود را بگذارید تا در سریع ترین زمان پاسخگوی شما باشیم.

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt

متن خود را برای جستجو وارد نماید

کاتالیستsaboon