شدت جریان لازم برای حفاظت کاتدی

خانه / سایر موارد / شدت جریان لازم برای حفاظت کاتدی

شدت جریان لازم برای حفاظت کاتدی

در سایر موارد
شدت جریان لازم برای حفاظت کاتدیReviewed by رضا فرضی on Dec 12Rating: 5.0شدت جریان لازم برای حفاظت کاتدیشدت جریان لازم برای حفاظت کاتدی

اندازه‌گیری پتانسیل سازه مورد حفاظت نسبت به محیط خورنده‌ای که در آن واقع شده است، معیاری برای درجه‌ی حفاظت و وجود حفاظت بیش از حد است. این اندازه‌گیری روشی مناسب و عملی بوده و اهمیت بسیار زیادی در اجرای سیستم‌های حفاظت کاتدی دارد. اساس اندازه‌گیری پتانسیل آن است که محافظت کاتدی درست زمانی کامل می‌گردد که تاسیسات حفاظت شده به پتانسیل مدار باز آند پیل‌های موضعی پلاریزه شود. این پتانسیل در مورد فولاد که به‌طور تجربی حاصل شده برابر ۸۵/۰ ولت در برابر نصف پیل مس-سولفات مس است. در هنگام اندازه‌گیری پتانسیل، نیم پیل مرجع یا باید درست روی لوله و یا در منطقه‌ای دور نسبت به بستر آندی یا لوله قرار گیرد. علت این امر عدم نفوذ جریان‌های حفاظت کاتدی به محل‌های دور یا درست بالای لوله می‌باشد. این جریان‌ها تمایل دارند در سطوح پایین‌تر از سطح زمین حرکت نمایند.

شدت جریان مورد نیاز جهت حفاظت کاتدی کامل، به فلز و محیط اطراف آن بستگی دارد. شدت جریان اعمال شده می‌بایست از از شدت جریانی که معادل با سرعت خوردگی در همان محیط است بیشتر باشد بنابراین هر قدر سرعت خوردگی بیشتر باشد شدت جریان اعمالی نیز بیشتر می‌گردد. هنگامی که خوردگی به‌صورت کاتدی کنترل یا جلوگیری می‌شود و پتانسیل خوردگی با پتانسیل مدار با آند برابر می‌شود در این صورت شدت جریان مورد نیاز فقط به مقداری جزیی بیش از جریان معادل خوردگی است. در صورت کنترل مرکب شدت جریان مورد نیاز به مقدار قابل ملاحظه‌ای بیش از جریان خوردگی بوده به‌طوری‌که حتی از شدت جریان لازم برای واکنش‌های خوردگی که‌به‌طور آندی کنترل می‌شود نیز بیشتر است.

اگر جریان محافظت کننده سبب رسوب شدن یک قشر مواد معدنی در سطوح کاتدی شود مثلا در آب سخت و یا آب دریا، مقدار جریان کلی لازم با افزایش رسوب کاهش می‌یابد. بنابراین در سطوحی از فلز که در معرض خوردگی قرار گرفتهشدت جریان به‌همان مقدار قبل از تشکیل رسوب می‌باشد و فقط شدت جریان کلی نسبت به مساحت ظاهری فلز کاهش می‌یابد. شدت جریان لازم برای حفاظت کاتدی کامل را به‌طور دقیق به چند طریق می‌توان محاسبه کرد ولی مهم‌تر از همه اندازه‌گیری پتانسیل فلز محاسبه‌شده می‌باشد.

رضا فرضی
رضا فرضی
رضا فرضی هستم متولد 71 در شهرستان دیر استان بوشهر، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی شیمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر.
پست های توصیه شده

ارسال نظر


*

Protected by WP Anti Spam

تماس با ما

پیغام خود را بگذارید تا در سریع ترین زمان پاسخگوی شما باشیم.

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt

متن خود را برای جستجو وارد نماید

DEحوادث کار