واحد تعمیرات اساسی انتقال گاز شهر شیراز – کارآموزی

خانه / اطلاعات تخصصی و استاندارد ها / واحد تعمیرات اساسی انتقال گاز شهر شیراز – کارآموزی

واحد تعمیرات اساسی انتقال گاز شهر شیراز – کارآموزی

واحد تعمیرات اساسی انتقال گاز شهر شیراز - کارآموزیReviewed by رضا فرضی on Jun 27Rating: 5.0واحد تعمیرات اساسی انتقال گاز شهر شیراز - کارآموزیواحد تعمیرات اساسی انتقال گاز شهر شیراز - کارآموزی
معرفی واحد تعمیرات اساسی واقع در ایستگاه مرکزی منطقه ۵ عملیات انتقال گاز در شهر شیراز
برگرفته از گزارش کارآموزی مهندس محمد جواد انبارکی مطلق – ۱۳۸۶

تاریخچه سازمان

منطقه پنج عملیات انتقال گاز بعنوان یکی از واحدهای اصلی انتقال دهنده گاز در کشور ، در سال ۱۳۷۰ فعالیت خود را به عنوان یک واحد مستقل تحت نظر مدیریت عملیات ( پالایش و انتقال ) شرکت ملی گاز ایران آغاز نمود . این منطقه هم اکنون مسئولیت خدمات انتقال گاز ( انتقال مطمئن ، مستمر و مطلوب ) و نگهداری خطوط لوله را در محدوده عملیاتی خود ( سه استان کشور ) مطابق با استانداردها و دستورالعملهای شرکت ملی گاز ایران بعهده دارد .

در حال حاضر منطقه پنج عملیات انتقال گاز دارای ۶ ایستگاه تقویت فشار گاز می باشد که عبارتند از :

 • مجتمع ایستگاههای فراشبند واقع در ۲۰کیلومتری شهرستان فراشبند فارس
 • ایستگاه کنگان واقع در کیلومتر۷۰۰+۲ از پالایشگاه فجر جم
 • مجتمع ایستگاههای نورآباد واقع در ۵ کیلومتری شهرستان نور آباد فارس

همچنین این منطقه دارای ۷ مرکز بهره برداری و تعمیرات جهت نگهداری و تعمیرات خطوط لوله می باشد که عبارتند از :

 • مرکز تعمیرات خطوط لوله و حمل و نقل شیراز
 • مرکز تعمیرات خطوط لوله و حمل و نقل فراشبند
 • مرکز تعمیرات خطوط لوله و حمل و نقل نور آباد
 • مرکز تعمیرات خطوط لوله و حمل و نقل غدیر

۵- مرکز تعمیرات خطوط لوله و حمل و نقل تابناک

۶- مرکز تعمیرات خطوط لوله و حمل و نقل جهرم

۷- مرکز تعمیرات خطوط لوله و حمل و نقل آباده

و یک ساختمان مرکزی  در شهر شیراز می باشد که واحدهای ستادی در آن مستقر می باشند .

ارتقاء کیفیت و بهبود مستمر ، جلب رضایت مشتری ، رعایت اصول زیست محیطی ، ایمنی و بهداشت حرفه ای براساس قوانین و مقررات کشور جمهوری اسلامی ایران در فعالیتها و خدمات ، پیشگیری از آلودگی محیط زیست ، حوادث و رویدادها جزو اصول اعتقادی این منطقه می باشد.

آشنایی اولیه با واحد صنعتی

لازم است در ابتدا فلسفه وجودی چنین مناطقی در این وسعت توضیح داده شود تا ضرورت و حیاتی بودن این منطقه و خصوصا ایستگاه های تقویت فشارگاز وابسته به آن مشخص و نقش پررنگ و تعیین کننده واحد تعمیرات اساسی و متخصصین شاغل در این واحد در انتقال گاز تولیدی کشور به نقاط مختلف کشور بیان شود.

گاز طبیعی از طریق خط لوله منتقل می شود و فشاری در حدود ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ پوند در هر اینچ مربع دارد و این فشار بالا حجم گاز طبیعی حمل شده را تا حدود ۶۰۰ برابر کاهش می یابد تا نیروی مولد فشار را برای حرکت گاز طبیعی از طریق خط لوله فراهم کند. خط لوله ای که گاز را به شهرهای مختلف می رساند ۵۶ اینچ می باشد . خطوط لوله دارای چندین ایستگاه کمپرسور می باشد که قادرند گاز طبیعی را تحت فشار قرار دهند. ایستگاه های تقویت فشار گاز معمولا به فاصله ۴۰ تا ۱۰۰ مایل در خطوط لوله نصب می کنند.

کمپرسور نقش عمده ای در انتقال گاز در خطوط لوله دارد و علاوه بر کمپرسورهای فشرده سازی  گاز طبیعی ، ایستگاه های اندازه گیری گاز در طول خطوط به فواصل مناسبی قرار دارند . شیرهایی در طول مسیر خطوط لوله قرار گرفته که چنانچه در مسیری نیاز به قطع گاز باشد بتوان توسط شیرها جریان گاز را قطع و وصل نمود . علاوه بر این مشعل هایی در بیابانها و مسیر خط لوله جهت سواندن مایعات جدا شده از گاز طبیعی وجود دارد که چنانچه تحت بررسی زیست محیطی مناسبی قرار نگیرد ، موجب نگرانی اهالی حریم خط لوله می گردد .

به طور متناوب گاز طبیعی برای جریان یافتن در لوله فشرده می شود ، اگر چه ایستگاه های تقویت فشار گاز محلی معمولا کوچکتر از آنهایی هستند که در حمل و نقل درون شهری مورد استفاده قرار می گیرد. فشاری که برای جریان یافتن گاز طبیعی درون خط لوله مورد نیاز است بسیار کمتر از فشاری است که در بخش حمل و نقل گاز طبیعی مورد استفاده قرارمی گیرد.

برای حمل  و نقل گاز طبیعی از درون شبکه توزیع حدود ۳  پوند در هر اینچ مربع فشار لازم است . گاز طبیعی معمولا درخود دروازه ی شهری یا نزدیک آن فشارزدایی می شود . با اینکه گاز قبل از انتفال با خط لوله پردازش شده است دوباره از فیلترهای خاصی عبور می کند تا کمترین رطوبت یا ذرات اضافی از آن گرفته شود.

مرکاتیان همان ماده ای است که بوی تخم مرغ گندیده از خود منتشر می کند و بوی بدگاز به خاطر وجود آن است و قبل از توزیع به گاز طبیعی  اضافه می شود . این ماده به گاز طبیعی اضافه می شود چون گاز بی رنگ و بی بو است و بوی آشنای مرکاتیان باعث می شود که تا نشت یابی گاز آسان تر شود.

شرکت های توزیع گاز از یک دسته استانداردهای ایمنی برخوردار است تا از وقایع قابل پیش بینی جلوگیری کنند و بتوانند مشکلات به وجود آمده در شبکه توزیع را در زمان مقتضی برطرف کنند . معیارهای ایمنی در سطح محلی موارد زیر را شامل می شود :

 • ابزار آلات نشت یابی
 • برنامه های آموزش ایمنی
 • تکنسین های کشیک به صورت ۲۴ ساعت
 • آمادگی اضطراری
 • سیستم های شبانه روزی

شرح کارآموزی

کارآموزی در کارگاه مرکزی واحد تعمیرات اساسی سپری شد و از آنجائیکه عمده کار متخصصین این واحد انجام تعمیرات و اورهال(تعمیر و نگه داری و سرویس ) توربو

کمپرسور ایستگاه های تقویت فشار گاز بود ،  سعی شد تا اطلاعاتی جامع از نحوه انجام این کار و همچنین آشنایی در حد این دوره با توربین و کمپرسورهای مورد استفاده در ایستگاه ها کسب شود.

از آنجائیکه توربین و کمپرسورهای مورد استفاده در ایستگاه های تقویت فشار گاز جزو تکنولوژی های استراتژیک و بسیار گرانقیمت محسوب می شود که اطلاعات فنی ساخت آن محدود به چند کشور می شود لزوم آشنائی با این تکنولوژی و دست یابی به آن و همچنین اهمیت فوق العاده زیاد آن برای صنعت نفت و گاز کشور با توجه به وجود چندین خط  لوله سراسری  گاز که در فواصلی مشخص نیاز به ایستگاه های تقویت فشار گاز دارد مشخص می شود.

رضا فرضی
رضا فرضی
رضا فرضی هستم متولد 71 در شهرستان دیر استان بوشهر، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی رشته مهندسی شیمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر.
Recent Posts

ارسال نظر


*

Protected by WP Anti Spam

تماس با ما

پیغام خود را بگذارید تا در سریع ترین زمان پاسخگوی شما باشیم.

قابل خواندن نیست ؟ تغییر دهید.. captcha txt

متن خود را برای جستجو وارد نماید

arshadshakhes